Sponsorlu Bağlantılar

Masal Sitesi

Masal Sitesi

Çocukların masallar ile büyümesi, onların kişisel gelişimi için önemli bir adımdır. Başta dil ve zeka gelişimi olmak üzere pek çok açıdan yararı vardır. Masallar konu olarak daha çok fantastik bir dünya kurgusuyla oluşturulurlar. Bu bakımdan canavarlar ve büyücüler çoğu masalda bulunur. Ayrıca çok uzak ülkelerden bahsederek burada yaşananlarla çocuğun zihninde yeni hayaller oluşturmak hedeflenir.

Çocuk Masallarının Önemi

Çocuk masalları, beyin cimlastiği gibi bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla hayal gücü gelişiminin yolunu çizer. Tıpkı kitap okuma alışkanlığında olduğu gibi masal dinleme alışkanlığı da çocukların kelime haznesini geliştirir. Yeni cümleler kurmasının önünü açar. Böylece çocuğun kendini ifade etme biçimi değişir. Bu yüzden çocuk masal oku dediğinde onu kırmamak gerekir.

3 Yaşına Kadar Nasıl Masallar Okunmalı?

Masal okuma işlemine daha bebek doğmadan anne karnındayken başlanmalıdır. Doğduktan sonra da masal okuma, bir rutin hâline getirilmelidir. Bu dönemdeki çocuklar için daha çok bir sayfayı geçmeyen kısa masallar tercih edilmelidir. Onların algı gelişimi için doğru olan kısa masallara örnek olarak unları verebiliriz; Fareyle Fil, Büyük Kanatlar ve Yok Olan Orman.

Uykuya Geçmeden Önce Masal Ritüeli

Günün sonunda çocukların rahat ve keyifli bir uyku çekmesine yardımcı olan etkenlerden biri de uyku öncesinde okunan masallardır. Uyku masalları, çocuğunuzla aranızda bir bağ kurmanız içinde alternatif oluşturur. Ortak geçirdiğiniz bu zaman aralığı çocukla ilgilenmenin en güzel yöntemlerinden birisidir. Ayrıca uyku öncesi hayal gücünü arttırmasına fayda sağlar. Çocuğunuzun kişisel gelişimini desteklemek için uyku öncesi masal dinleme alışkanlığı edinmesine yardımcı olmanız çok önemlidir.

Masal Okunmalı Mı, Videodan İzlenmeli Mi?

İki türde masal dinleme amacına hizmet eder. Her iki türünde ufak avantajları ve dezavantajları vardır. Görsellerle süslenmeyen masal çocuğun hayal gücünü ve kurgu yeteneğini daha çok zorlar. Ancak video ile görsel destek sağlayan masalların da zararı yoktur. Burada önemli olan çocuğun hangi tür dinlemekten daha çok keyif aldığıdır. Unutmayın burada amaç çocuğa masal dinleme alışkanlığını kazandırmaktır. Bu da en sevdiği yolu izleyerek sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu